Чи відчували ви колись, що під кінець робочого дня повільніше працюєте, частіше помиляєтесь, а головне – насилу концентруєте увагу? Якщо так - давайте розберемося в причинах цього явища і пошукаємо способи дати собі раду.
Що таке увага, її види та властивості
Спочатку трохи теорії. В словниках пишуть, що увага – це спрямованість психічної діяльності людини у певний момент на важливіші об'єкти при одночасному абстрагуванні від решти. Іншими словами, це результат роботи психіки, яка, в свою чергу, є функцією головного мозку. Погана новина: на формування психіки впливають гени, виховання та стан здоров’я людини. Але є й гарна новина: як і будь-який орган, мозок можна тренувати.
Розрізняють три види уваги:
- Довільна — свідомий процес, коли зосередження на об'єкті відбувається без особистого інтересу (це якраз часто-густо є робота чи навчання).
- Мимовільна — несвідомий процес, який ініціюють нові, яскраві або нестандартні об'єкти, які привертають увагу (в тому числі повітряні тривоги, до яких ви начебто звикли).
- Післядовільна — свідома увага, яка не вимагає спеціального зосередження завдяки природньому особистому або професійному інтересу.
Концентрація уваги — це утримання інформації в короткочасній пам'яті. Неспроможність концентруватись називають розсіяністю, її причиною можуть бути захворювання, вік, тривалий стрес тощо.
Іншими властивостями уваги є стійкість, обсяг та перемикання.
Що означає «бути в моменті» або «бути в потоці»?
Звісно ви не раз чули або й самі використовували ці популярні вирази, які тісно пов’язані з концентрацією уваги.
Наукова назва стану «бути в моменті» — майндфулнес (від англ. mindfulness). Термін з’явився у 1970-х роках; він означає безоцінкову усвідомленість теперішнього моменту власного досвіду. Щоб досягти такого стану, треба заплющити очі та сконцентрувати увагу на своєму диханні, а також на звуках і відчуттях навколо. Практика нагадує медитацію. Якщо виконувати вправи регулярно і, головне, свідомо - майндфулнес допомагає впоратись зі стресом, підвищити продуктивність в роботі, а в цілому покращує якість життя.
Теорія Потоку (від англ. flow) була розроблена в 1990-х роках. Автор описав стан, в якому людина повністю включена в те, чим вона охоче та ефективно займається, як находження «в потоці». Це може бути робота, спорт, навчання, творчість, побут тощо – те, на чому сконцентрована увага людини, чий рівень навичок відповідає складності завдання. Саме «в потоці» досягається успіх, отже, це складова щастя. Але, як і справжнє щастя, цей стан не може бути цілодобовим.
Як зосереджувати увагу під час роботи
Табличка «Не турбувати!»
Вчені Каліфорнійського університету підрахували, що для повної концентрації на завданні мозку потрібно приблизно 23 хвилини. Отже, якщо вас відволікають від завдання, то доводиться налаштовуватись заново. А більшість нових задач можна відкласти як мінімум на півгодини. Отже, не дивіться пошту або месенджер щоразу, як приходить повідомлення про щось нове. Привчіть колег, що про зустріч варто домовлятись заздалегідь.
Перемикання між задачами
Не дарма шкільні уроки тривають 45 хвилин – саме стільки людина може концентруватися на одному завданні. Потім вона має або відпочити, або перемкнутись на інший вид діяльності. Якщо ви самі складаєте робочий графік, розподіліть завдання між відрізками по 45 та 15 хвилин. Ви встигнете за день набагато більше, ніж коли годинами робите щось одноманітне.
Ергономічне робоче місце
Ідеальний варіант для концентрації уваги – це окремий кабінет. Не всім так щастить, а деякі види діяльності можливі тільки в команді. Але тільки від вас залежить, як організувати простір. За правилами ергономіки, має бути основне та допоміжне робоче місце. В основній зоні, на відстані руки, розміщують засоби праці, що використовуються постійно; в допоміжній – ті, що потрібні іноді. Дуже корисно також підтримувати порядок – ви не лише зекономите час на пошуки потрібного приладу, але й збережете свій ресурс уваги.
Вправи на розвиток уваги
Більшість вправ, що сприяють розвитку уваги у дітей, можна використовувати для дорослих, а особливо для літніх людей.
- Спостереження. Можна кілька хвилин концентрувати погляд на статичному предметі, подумки описуючі його особливості: колір, форму, деталі, призначення тощо. А можна зробити з цього справжнє хобі, як спостереження за птахами (birds watching).
- Прогулянки на свіжому повітрі, роздивляння деталей пейзажу, «зміна картинки» в русі.
- Математика. Прості математичні вправи подумки розвивають пам’ять. Це можна поєднати з вправою 2 – під час прогулянки складати цифри в автомобільних номерах чи номерах будинків.
- Кубік Рубика, анаграми, пазли - наодинці, або шахи, го чи інші «настолки», в які можна грати з родиною чи друзями.
- Будь-які дихальні вправи, танці чи види спорту, в яких треба рахувати рухи чи дихання.
Як Мемопрув (MemoProve®) допомагає зберігати увагу під час роботи
Мемопрув (MemoProve®) містить запатентовану біологічно активну суміш нейропептидів природного походження (N-PEP-12), отриманих із природних джерел*.
Нейропептиди – це невеликі ланцюжки амінокислот, що імітують фактори росту нейронів, важливі для нормального функціонування мозку.
Нейропептиди, що входять до складу Мемопруву, сприяють виконанню двох важливих задач:
- захист нервових клітин та нейронних мереж від патологічних процесів, що спричиняють погіршення когнітивних функцій;
- стимулювання утворення нових нейронів і міжнейронних зв’язків для покращення пам’яті, концентрації, уваги.
* Протокол випробувань харчової продукції: № 8/3827 від 14.11.18. Дієтична добавка. Не є лікарським засобом.
Інформація розміщена на правах реклами