Він був практично підлітком, коли став співзасновником одного з тисяч новоявлених рок-гуртів 80-х. Проте вже незабаром його колектив не лише вистояв у боротьбі на виживання. Металліка очолила течію треш-метал, а невдовзі і весь жанр важкого металу.
Ми святкуємо 60-ліття Джеймса Хетфілда. Він народився 3 серпня 1963 року в містечку Давні, що на півдні Каліфорнії. З тринадцяти років зростав без батька, а в 16 утратив і маму. Та вона, оперна співачка, встигла прищепити синові смак до музики. Ще в 9 років Джеймі почав займатися фортепіано, потім пересів за братові ударні і вже в 14 опанував гітару. Навчався він на піснях Aerosmith, і незабаром почав грати по різних гуртах. Джеймсу ще не було вісімнадцяти, коли він побачив оголошення Ларса Ульріха про створення гурту — і відгукнувся на нього. Так почалася історія Металіки.
Він відомий тим, що притягує до себе нещасні випадки. Під час турне 86 року Джеймс зламав руку, катаючись на скейтборді — і не міг грати на гітарі. Наступного року він знову зламав руку, ще раз. Згодом у контрактах Джеймса з'явився пункт “жодних скейтбордів”. А 1992 року на спільному концерті з Guns N' Roses Хетфілд підійшов до піротехнічного обладнання в той момент, коли воно спрацювало: Джеймс отримав опіки лівої руки та обличчя другого та третього ступеня — і знову був змушений відмовитися від гри на гітарі.
Журнал Loudwire віддав йому дев’яте місце в рейтингу найкращих фронтменів. “Хто зможе розкачати цілий стадіон з відкритої сцени, оточеної фанами з усіх боків?”, — запитує видання. — “Один такий точно є, і це Джеймс Хетфілд з Металіки. Жоден інший гурт не мав таких чітких обрисів, не звучав так щільно, не лютував так грізно, не розсував рамки настільки рішуче. Залучення публіки до участі в шоу має першорядне значення в металі, і мало хто знається на цьому більше, ніж Хетфілд”.
Кілька років тому світовий авторитет журнал Billboard, зібравши дані про перебування в його чартах синґлів та альбомів різних виконавців, звів загальний рейтинг найчастіших і найуспішніших фігурантів чартів. Metallica потрапила в нього з показником продажів 150 мільйонів копій – не найвищий серед рокерів. Та з урахуванням того, що гурт почав у вісімдесятих, на десятиліття пізніше інших мастодонтів, Хетфілда й компанію таки включили до числа найбільш успішних колективів. Саме хітові синґли й феноменальні альбоми потрапляли в чарти стільки разів, що дозволило гурту посісти 54 місце в рейтингу Billboard.
Одруженим він був лише раз, але — “був”. 1997 року Джеймс одружився з Франческою Томазі. В цьому шлюбу народилося троє дітей. Під час одного з інтерв'ю Хетфілд заявив, що дружина допомогла йому подорослішати і навчитися більш конструктивно справлятися з проблемами гніву. Адже його деструктивні схильності бентежили їх обох. 2022 року Джеймс подав на розлучення, пославшись на непримиренні розбіжності між двома половинками.
Незважаючи на грізний вигляд, ювіляр є сердечною людиною. 2003 року він виставив колекційний Chevrolet Camaro на продаж, а отримані кошти передав на підтримку музичної шкільної програми. Гурт Metallica створив благодійний фонд All Within My Hands, який, крім іншого, займається і потребами українських біженців. 2022 року Колектив вніс у фонд півмільйона доларів і закликав усіх долучатися, а Хетфілд і Хеммет почали продавати з аукціонів свої легендарні гітари. Рівно через два місяці сума зібраних коштів вже досягла мільйона.
Він давно боровся з проблемами залежності. 2001 року він потрапив до реабілітаційної програми і почав повністю утримуватися від алкоголю. В одному з інтерв'ю Хетфілд заявив, що він “відроджений стрейт-едж”. Стрейтеджери свідомо відмовляються від вживання алкоголю, нікотину і психоактивних речовин. Але 2019 року Джеймс удруге потрапив в реабілітаційний центр, що змусило Металіку скасувати частину турне WorldWired Tour. 30 січня 2020 року Хетфілд уперше з’явився на публіці після завершення реабілітаційної програми.
З різними темпами багатіли члени гурту Metallica. Кірк Хеммет заробив 200 мільйонів доларів, обіймаючи таким чином 38 місце в рейтингу найбагатших рок-магнатів. Джеймс має за душею 300 мільйонів, відтак посівши 20 сходинку, але… він не найбагатший у гурті. Хетфілд поступається у статках Ларсу Ульріху! Той набарабанив собі – 350 мільйонів, чим виборов десяте місце серед найбагатших рокерів планети. Видання Forbes підрахувало, що колектив за рік заробляє 68 мільйонів доларів, та, схоже, ділить їх не порівну.
Скоріш за все, ви не знали, та ім’я нашого ювіляра можна зустріти ще й серед акторів! Якщо не брати до уваги документальні і концерті фільми, Хетфілд з’явився у двох художніх стрічках. Це комедія The Darwin Awards 2006 року та кримінальна драма Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile 2019 року. В останній стрічці Хетфілд виконав роль полісмена, що заарештовує серійного вбивцю. У фільмі звучить композиція The Four Horsemen, написана Хетфілдом для альбому Металіки Kill 'Em All.
На відміну від більшості фронтменів, він ніколи не збирав паралельні гурти і не записував сольних альбомів. Вся історія його творчості — це дискографія Металіки. Останній, одинадцятий альбом гурту, 72 seasons, який вийшов у квітні цього року, отримав загалом позитивні відгуки, а критики окремо відзначили тексти Хетфілда. Журнал Rolling Stone писав: “Хетфілд з агонією, що звучить автентично, ламає фасад металевої люті у пошуках власної правди”. Ми разом із вами побажаємо ювіляру не спинятися у своїх пошуках, але зберегти ті особливості, які завжди робили гурт Металліка настільки автентичним і самобутнім, аби і подальші альбоми тішили нас найщирішим хеві-металом.
Допомагаємо дітям разом