-
Поділіться з друзями! 
🔊
Cranberries — When You're Gone

Панк-року — 50

Панк-року — 50
08.04.2024 468

 

Перший концерт гурту Ramones, що відбувся 30-го березня 74-го, музичні експерти назвали початком ери “панк”. А що було до того? А як панк розвивався потім? І чи жива ця культура й досі? Відповіді ми даватимемо разом з гуртами Ramones, The Stooges, Green Day.

 

 

Патті Сміт народилася в Чікаго, та коли їй було 20, вона через небажану вагітність переїхала до Нью-Йорка. Це і визначило подальшу долю її – акторки, художниці, поетеси. Адже саме тут розташувався легендарний клуб CBGB. Вона писала тексти для гуртів, якийсь час співала у Blue Öyster Cult, згодом сама й грала. Вона була помітною персоною, але “хрещеною матір’ю панк рока” стала по тому, як однією з перших випустила панк-платівку. Horses 75-го року називають ключовим фактором і найбільшим натхненником нью-йоркської панк-сцени. Трек з альбому, що надихнув десятки стилів і сотні творів.

 

 

 

Двадцять пісень за 17 хвилин – “і виник панк”. Так Ролін Стоун описує подію, що відбулася 30-го березня 74-го в Нью-Йорку. Тодішній перший виступ гурту Ramones дав старт явищу, яке потім назвуть панк-роком. Якоїсь визначеної реакції на нове явище не зафіксували, публіка була ошелешена, як при зустрічі із чимось новим, а ще – просто не встигала зрозуміти щось, як починалася наступна пісня. Панк-епоха почалася і її розквіт припаде на 1977 року.

 

 

 

Чи існував панк до березня 74-го? У намаганні знайти його найперший прояв ви будете відступати в часі все більше й більше назад і зануритеся навіть у 50-ті. Це поодинокі пісні і витівки на сцені, які мають якісь там спільні з панком риси. А найбільш подібне явище – це, звичайно гаражний рок з такими яскравими представниками як Velvet Underground і The Stooges. Жанрове визначення "протопанк" свого часу отримає композиція I Wanna Be Your Dog з дебютника The Stooges 1969 року. До народження панка залишалося 5 років.

 

 

 

Паростки жанру пробивалися одночасно в Англії і США, де Нью-Йорк став його батьківщиною. Місцевий клуб CBGB не мав жодної цензури чи формату і пускав на свою сцену всіх, хто мав хоч якусь програму виступу. Саме він став колискою таких виконавців як Patti Smith, Talking Heads і Ramones. Та ще до їх появи фаворитом клубу став протопанк-гурт Television.

 

 

 

20 вересня 1976 в лондонському клубі “Сотня” стартував перший міжнародний панк-фестиваль. Сюзі Сью розповіла: “Організатори не встигали. Потрібні гурти, волали вони. У мене є гурт, збрехала я. На ранок на першу репетицію зібралися: я, Марко Пірроні, Стів Северин і Сід Вішз на ударних. Тоді в кінотеатрах ішов фільм Крик Банші і так виникла назва першого пост-панк гурту Siouxsie & The Banshees”. Рет Скебіс із гурту The Damned згадував: «Сьюзі вийшла на сцену і одразу дала панк-року стилістичне визначення. Ані натяку на музиціювання, спонтаний перформанс. Мабуть за це і я зненавидів її”.

 

 

 

Перша хвиля сповідувала якісно новий рок, дистанційований від сантиментів 60-х і пихатості початку сімдесятих. Ударник Томмі Ramone казав: "У первісному вигляді матеріал 60-х був інноваційним, цікавим. Та, на жаль, дійшло до того, що люди, які Хендріксу і на онучі не годяться, почали змагатися у швидкості пальців. Як наслідок – рок-н-рол перетворився на нескінченні соло, які закінчувалися нічим. В 1973 я зрозумів, що прийшов час натурального, чистого рок-н-рола без зайвої фігні". 

 

 

 

Поп-панк зазвичай поєднує в собі швидкий панк-темп, гучні гітари і 3-4 акорди. В піснях присутня мелодика і ліричні теми. Роком виникнення називають 75-76-й. А розквіт популярності припав на середину 90-х завдяки таким гуртам як Offspring і Green Day. Останній у 94 році випускає найуспішніший поп-панк альбом Dookie, який отримує Ґреммі, входить до числа 500-т найкращих альбомів на всі часи і продається по світу 20-мільйонним тиражем. 

 

 

 

На початку 80-х від панк-рока виокремлюється нове відгалуження, хардкор – зумисно немелодійний, прискорений, з тяжчими рифами та нецензурними текстами. Точне походження терміну встановити складно. Історик хардкора Стівен Блаш писав, що він містить відразу до одноманітності панка і нової хвилі. На базі хардкора виникли такі успішні жанри як альтернативний рок, гранж, металкор, треш-кор і тп. Яскравим представником хардкора був гурт The Exploited, чию пісню Maggie слухаємо вже зараз.

 

 

 

Слово punk в англійській мові зазвичай мало значення "злочинець",  "придурок", "збоченець", ренегат. У 70-му році в журнальній статті Dave Marsh назвав придурко-роком сольник Еда Сандерса. Того ж року в іншій статті Іггі Попа назвали “той панк зі Студжес”. І остаточно термін панк-рок закріпився у пресі в 71-му. Він ще не мав означення: ним обзивали немилозвучний і непрофесійний рок. Той же Dave Marsh обізвав так і пісню 96 Tears гурту Question Mark And The Mysterians 66 року, яка започаткувала гаражний рок – передтечу панка.

 

 

 

Поп-панк, набувши популярності в середині 90-х (завдяки Offspring і Green Day), не зупинився на цьому. На початку 2000-х стало зрозуміло, що це вже мейнстрім. Трампліном виступив диск ще одного американського представника течії. Напередодні тисячоліття, у 99-му гурт Blink-182 випускає альбом Enema of the State, який всідається на вершечках чартів і розносить по світу новий, сучасніший панк.

 

 

 

Джон Саймон Річі, відомий нам як Сід Вішз, пішов із дому, коли йому було 15 і поповнив армію сквоттерів – безхатченків, що облаштовували під житло полишені будівлі. Сквоттери майже всі були панками, і Сід влився в тусовку й почав барабанити і басувати у непомітних колективах. Його ім’я почули і професійні гурти, коли Сід побив журналіста відомого журналу NME. То ж коли Сьюзі Сью похапцем набирала гурт для участі у фестивалі, вона посадила за ударні саме Вішеза. Новоспечений гурт грав на одній сцені із Секс Пістолз і не мине й року, як Сід стане його басистом. Anarchy The U.K.

 

 

 

Перше життя британського колективу Buzzcocks розпочалося у 76 році і тривало до 81. Піком успішності того періоду стала пісня Ever Fallen In Love, яка народилася, як то водиться під час гастролей. Ми сиділи з пивом перед телевізором, згадував фронтмен Піт Шейлі, і в півока дивилися фільм Guys and Dolls. Там одна з героїнь каже персонажу Марлона Брандо: Щоб ти закохався в ту, кого не мав би кохати. Я замислився над такою ситуацією, а потім побіг писати пісню». Хтось відносить її до течії пост-панк, хтось – до нью-вейв, але це однозначно наймелодійніша панк-пісня тієї пори. 

 

 

 

Radio Birdman, гурт, що утворився 74 року в Сіднеї, виконував гаражний прото-панк, в якому поєдналися впливи Doors, Stooges і Blue Oyster Cult. З однієї з пісень The Stooges гурт узяв і назву. Radio Birdman разом із The Saints мав значний вплив на ціле покоління гуртів нової хвилі і на розвиток австралійської рок-сцени в цілому. Історичного значення фахівці надають першому релізу гурту, Burn My Eye (76), який став практично першою панк-платівкою, випущеною в Австралії. Відкривала її | пісня Smith & Wesson Blues.

 

 

 

Класичний панк-рок не був би собою без гурту The Clash. Він виник 76-го року в Лондоні. Найбільшим досягненням гурту є популяризація панк-музики у США. Не було жодного альбому The Clash, який не увійшов би як мінімум у першу двадцятку. А ще, вірні панк-традиціям, музиканти вимагали для шанувальників дешевих квитків на концерти і завжди спілкувалися з ними після виступів. Подвійні альбоми продавали за ціною одинарного, а збитки лейбла відшкодовували власним коштом. Аьбом London Calling журнал Ролін Стоун розмістив на 8 місці серед 500 найкращих альбомів на всі часи і на 1 місці в сотні найкращих платівок 80-х. Слухаємо його титульну пісню. 

 

 

 

Не всі панки – дикуни. Фронтмен гурту Bad Religion Грег Греффін – видатний професор-палеонтолог, викладач Каліфорнійського Університету. На честь колеги науковці навіть назвали відкритий ними вид доісторичного птаха – Qiliania grеffini. Гурт, заснований 80-го року, веде творчу діяльність і досі. Але ми послухаємо пісню 96 року, яка цілком заслуговує на те, щоб бути візитівкою руху панк. 

 

 

 

Дивіться також, які рок-альбоми цього року святкують 50-річчя.

📱 Слухайте зі смартфона

Рок-цитата наступна

Я трохи граю на віолончелі, трохи на шарманці, і ЗОВСІМ ТРОХИ – на гітарі. Ritchie Blackmore Deep Purple

Добро робити легко!

Допомагаємо дітям разом