-
Поділіться з друзями! 
🔊
Radio ROKS — Рок. Тільки рок!

60 років аудіокасеті

60 років аудіокасеті
29.06.2024 182
Всупереч поширеній думці компакт-касету вигадали не в Японії. Розробка належить нідерландській компанії Philips. Ще наприкінці 50-х інженери почали прагнути компактності і магнітофонів, і носіїв. Напередодні осені 63-го на берлінському радіошоу фірма представила касету; а вже 64-го почався масовий випуск і касет, і апаратури під неї. Розробка Philips могла потонути серед інших ідей вкласти плівку в корпус, втім вижила завдяки вільній ліцензії на винахід. 1966 року вийшов перший альбом на касеті: "зе бест" гурту Gary Lewis & the Playboys. Зараз ми почуємо трек Count Me In, знятий з аудіоплівки.
 
 
 
Перший магнітофон для автомобіля розробив Philips, розробник касети. Це відбулося 1966 року, а в 68 з'явився гібрид магнітофона і радіо. По наш бік залізної завіси перший автоплеєр (без радіо) випустили аж у 76 році. То був грубий Електрон за скажені 250 рублів – дві середні зарплатні на той час. 1977-го року на касеті вийшов альбом гурту Queen News of the World.
 
 
 
Перший рок-альбом, що побував у космосі, був касетою. Точніше двома. Оскільки мова йде про подвійний концертний альбом Delicate Sound of Thunder від Pink Floyd. Виданий за 2 дні до польоту на космічу станцію, він вирушив на орбіту 26 листопада 88-го. Космонавти залишили на землі футляр з-під альбому, щоб – на повному серйозі – не брати зайвої ваги. На космодромі екіпаж проводжали французький прем’єр-міністр Франсуа Міттеран і гурт Pink Floyd повним складом. Композицію Time з того видання ми почуємо за мить.
 
 
 
Від самого початку ери касет у 64-му їх випускали у непрозорих пластмасових корпусах переважно веселеньких кольорів – жовтий, салатовий, рожевий. З роками виробники удосконалювали дизайн, але мода на повністю прозорі корпуси прийшла тільки у 85-му. Виробник вирішив, що споживач має бачити плівку всю – щоби вчасно виявити проблему і її масштаби. Первістком із записаних прозорих касет став альбом Brothers in Arms того ж 85-го року від гурту Dire Straits.
 
 
 
З появою касет рекордингові компанії зрозуміли, наскільки легше і дешевше стало випускати синґли. Плівки треба на 4-5 хвилин, футляр замінює картонна обкладинка з даними запису, в яку щільно входить касета. А зрозуміли – тільки після того, як RCA-рекордс видала у 1980-му синґл Девіда Боуї Fashion.
 
 
  
Sony Walkman – в народі просто пленер – оновив популярність компакт-касети. Він з'явився 1979-го, принісши з собою і зростання продажів касет, і нові навушники. Плейери з функцією запису були дорожчими і тому використовувалися для робочих потреб – журналістами і детективами. Пізніше інші виробники запропонують поряд із цими функціями ще й вмонтований приймач. Того ж таки 79-го на касеті виходить альбом Lovedrive гурту Scorpions. Ми слухаємо його композицію Holiday.
 
 
 
З появою двокасетних магнітофонів лейбли почали репетувати те, що раніше налякано шепотіли "Home Taping Is Killing Music" (домашні записи вбивають музику). Ще наприкінці 70-х було помічено падіння продажів ліцензійних копій. Але тепер це була катастрофа, при тому, що продажі чистих касет тільки зростали. У 82-му зазначений вислів отримав свій логотип і з’явився на кількох тогочасних альбомах. Хоча було чимало й карикатур. Гурт Venom, випускаючи на касеті альбом Black Metal, після слів убивають музику додав: і ми займаємось тим самим. Слухаємо композиція з альбому, ↓.
 
 
 
Для підлітків 80-х аудіокасета була твердою валютою. Кількість і якість касет красномовно говорила про достаток. У 89 році касета AGFA, TDK, Basf чи іншого західного виробника коштувала в магазині (коли пощастить натрапити) 9-10 р. У спекулянтів 20-25. Новеньку імпортну касету відкривали тремтячою рукою і намагалися зберегти кольорову обгортку. Оцінивши поліграфію картонного вкладня, касету довго тримали в руці, насолоджуючись прозорістю пластика, блиском гвинтиків і широким вікном між отворами. А перший запис починався з акуратного відмотування ракорду, щоб жоден сантиметр магнітної стрічки не пропав марно. А тоді вже копіювали собі, скажімо, Disintegration – альбом, який гурт The Cure випустив того ж 89-го року.
 
 
 
Оскільки в тюрмі народів касета була дефіцитом і дорогим задоволенням, берегли її як зіницю. Якщо скрипить – треба розпушити голкою фетр під плівкою. Якщо не мотається навіть олівцем – слід постукати об стіл, щоб плівка втрамбувалася в акуратний диск. А потім паперові чи поліетиленові прокладки такої касети слід натерти графітом олівця. Голівку магнітофона при цьому доводилося частіше мити. Хоча цю процедуру з використанням ватного тампону і спирту слід було робити перед кожним записом. У 88 році масово переписували щойно видану "Мелодією" платівку-збірку гурту Led Zeppelin, до якої ввійшла і Stairway to Heaven.
 
 
 
Перші касети продавалися лише з записами – вони були покликані скласти альтернативу платівкам, програвачі яких | нести, скажімо, на природу було важко і незручно. Проте звучання касетних записів суттєво поступалося платівкам. У 71 році компанія Advent представила касету зі стрічкою на основі оксиду хрому IV. Поява цих касет кардинально змінила долю носія. Звук на них був відчутно якісніший. Того року вийшов альбом Salisbury гурту Uriah Heep. Це була одна з перших касет, паперовий вкладень якої містив стільки інформації, що розгортався складався з двох сторінок.
 
 
 
Підготовка до виробництва касет в радянській Україні почалася 1967 року. Першу під артикулом «касета малогабаритна» було виготовлено харківським заводом «Протон». Там же з 69 року випускався і перший касетник «Десна». Касета була розрахована на 40 хвилин запису і коштувала 4 крб 50 коп. Далі 60-хвилинні касети МК по 4 крб випускала знову ж таки наша шосткінська Свема. 1970-го року касети з записами почала виробляти фірма грамзапису «Мелодія» на заводі в Таллінні. Стрічку для касет постачало підприємство ORWO з НДР. Того року виходить альбом Deep Purple in Rock, касети з записами якого підпільно привозили з Польщі або Югославії.
 
 
 
В совку якісні записи на касетах буди дефіцитом до 79 року. Більшість наших магнітофонів належали до класу III, а радянські касети були ганебно низької якості. Імпортні ж – і касети, і магнітофони продавалися тільки в комісійках за цінами, недоступними масам. Під час Олімпіади 80 року у продажу вперше з’явилися якісні касети. Продукція TDK, DENON, SONY та Agfa продавалася по 9 р. А туристи і спортсмени ввозили із собою «свіжак» від закордонних музикантів. Якщо на митниці новинки від KISS чи AC/DC просто конфісковували, то касети Rolling Stones пропускали. Трек Send It To Me з альбому 80 року Emotional Rescue слухаємо просто зараз.
 
 
 
1992-го розпочався випуск цифрових касет і відповідних магнітофонів. Нові апарати могли відтворювали і аналогові плівки. Але касету це не врятувало. Не тому, що цифрова стрічка була не досконалою: адже ми могли називати треки і отримувати звук не гірший за CD. Просто після програвачів компакт-дисків у людей відмерла звичка мотати плівку в пошуках потрібного трека. У 96-му випуск цифрових касет припинили. Тим часом Bon Jovi устиг видати на цьому носієві свій альбом Keep the Faith.
 
 
 
В 72 році на ринку з'являється касета тривалістю 180 хвилин. Але для того, щоб ця бобінка вмістилася в корпус, плівку доводилося робити дуже тонкою. Такі стрічки часто рвалися і зрештою їх випуск припили. Проте зараз касети С180 дуже високо цінуються колекціонерами. Того ж 72-го компанія SONY завдає удару європейським конкурентам. Вона розробляє черговий тип стрічки. Покриття її вперше стає подвійним: хромовий шар лежить поверх оксиду заліза. Магнітна плівка тепер двоколірна – зісподу коричнева, згори – чорна. Продукт отримує назву Sony Ferrichrome, а на касетах з’являється позначка хімічних елементів FeCr. І того ж таки 72-го виходить альбом Slayed? – і на платівках, і на касетах.
 
 
 
Хто її породив, той її і убив. 1982-го компанія Philips представила перший програвач лазерних дисків. Команда зійшлася на назві «компакт-диск» в намаганні повторити успіх компакт-касети. Повільно але впевнено диски завойовували світ. Рівень продажів аудіокасет почав стрімко падати в 96. Це пов’язано зі ще одним падінням – цін на плейери CD Walkman. Саме вони й поставили хрест на аудіокасетах. Того року Helloween випустив альбом The Time of the Oath, який вийшов як на компакті, так і на касеті.
 
 
 
 
Дивіться також добірку 30 років "Криминальному Чтиву"

📱 Слухайте зі смартфона

Рок-цитата наступна

Я ніколи нікого не засуджую. Моє улюблене прислів‘я: «Не суди іншого, доки не пройшов в його мокасинах дві милі». Так кажуть індіанці. Eric Adams Manowar

Добро робити легко!

Допомагаємо дітям разом