-
Поділіться з друзями! 
🔊
Eric Clapton — Tears In Heaven

Марку Нопфлеру — 70!

Марку Нопфлеру — 70!
28.08.2019 5692
Він народився 12 серпня 1949-го у Глазго — найбільшому місті Шотландії. Мати — англійка. Батько — угорський єврей. Він хотів, аби Марк вивчав скрипку і не вередував. Хоча в 60-х, дивлячись на Бітлів, почав мріяти про гітару. Після школи Марк вивчав журналістику в коледжі, трохи попрацював репортером і пішов вивчати філологію в університеті. Він мав усі перспективи на отримання професорської посади. Але в 73-му переїхав до Лондона і записав альбом з одним гуртом, а вже потім заснував Dire Straits.
 
 
 
У 1982 уряд Аргентини, яка в числі інших обіцяла поважати кордони держав, вирішив анексувати Фолклендські острови, що належать Великій Британії, бо ті лежать дуже близько до Аргентини. Незважаючи на величезну відстань, Велика Британія стала на захист своєї території і відстояла її. Ціною стали 7 морських і 35 повітряних суден, полягло 258 британських солдатів. Марк Нофлер обговорював цю територіальну ненажерність зі своїм батьком, очевидцем Другої Світової, раптом заявив: "Аргентина вчинила, в дусі Росії. Це просто брати зі зброї." Цей вислів дав назву пісні, присвяченій тим подіям, і альбому, в який вона увійшла.
 
 
 
13 травня 1985 виходить епохальний альбом Brothers in Arms. Money for Nothing, So far Away, Walk of Life — це ті хіти, які роблять цю роботу невмирущою. Пізніше критики визнають альбом ще й найкращим і найуспішнішим у дискографії Dire Straits. За 30 років було продано 30 млн. його екземплярів. Він посів почесні місця у кількох найвпливовіших переліках "кращих з найкращих" і взяв премії Grammy та Brit Award.
 
 
 
Одна з пісень Марка потрапила у перелік найкращих пісень 70-х від журналу Ultimate Classic. Видання писало: "1978-го в арсеналах рок-радіостанцій не було нічого бодай схожого на хіт Sultans of Swing. Не було настільки чистої і проникливої гітари і туманного Ділано-подібного вокалу, що вів слухача коридорами пісні." На той час лише Марк Нопфлер володів такими талантами. Вони піднесли дебютник гурту на друге місце в чартах і започаткували історію Dire Straits, пік якої припаде на середину 80-х. 
 
 
 
До 2001-го року Марка Нопфлера вшановували високими званнями: він і кавалер Ордену Британської Імперії, і почесний доктор музики університетів міст Ньюкасл і Лідс. Аж ось, на початку тисячоліття, Марку повідомляють, що його ім'я тепер фігуруватиме в назві викопних решток динозавра. Палеонтологи, що вели розкопки, заявили, що в роботі їм допомагала музика відомого рокера, то ж прадавня рептилія отримала назву Masiakasaurus knopfleri (Масіаказавр нопфлері).
 
 
 
Журнал Rolling Stone помістив його на 27 сходинку в сотні найкращих гітаристів, зазначивши: "Він з'явився в часи, коли панк і нова хвиля гнітили віртуозність. Проте, з перших колючих нот першого хіта Sultans of Swing рут-роковий стиль Нопфлера і гнучкі, яскраві партії лідер-гітари отримали практично всесвітнє визнання. Ненависник медіатора і шанувальник гітар Fender Stratocaster, він славиться багатими тонами, звивистою мелодикою і неосяжними переливчастими соло. Секрет мого звуку — прямий контакт моїх пальців і Стратокастера", сказав він одного разу.
 
 
 
З мрією про власну гітару малий Марк носився дуже довго. Я стояв біля магазинів, розплющивши носа об вітрину, і просто поїдав поглядом електрогітари, згадує Марк. Я пам’ятаю запах каталога Fender, навіть він був для мене мрією. Зрештою Нопфлер ублагав батька купити йому за £50 гітару Höfner Super Solid V2. Але за підсилювач слід було викласти додаткові гроші. "Я не мав нахабства просити бідного старого тата про підсилювач, то ж його роль виконувало сімейне радіо, яке невдовзі згоріло від навантажень".
 
 
 
Як відомо, пісня Money For Nothing від Dire Straits виникла на основі реального діалогу, підслуханого Нопфлером у магазині побутової техніки. Це зневажливі роздуми двох вантажників про музичну сцену 80-х. Та мало хто розумів, що автор погоджується з підслуханим. Коли на зміну професійності і талановитості прийшли епатаж і верескливість, ці явища тяжко було не помітити. "Може, й самому піти грати на гітарі" — риторично запитує один із вантажників.  
 
 
Сольну кар’єру він планував довго і ретельно. Зрештою 1995 року Марк розпускає Dire Straits. Наступного року він видає альбом Golden Heart, який досить тепло зустріли в багатьох країнах світу. Загалом же сольна дискографія Нопфлера налічує 9 альбомів; у запису і продюсуванні більшості з них взяв участь Guy Fletcher, старий друзяка з часів Dire Straits. Остання ж його студійна робота побачила світ 2018 року. Це був альбом Down The Road Wherever.
 
 
 
Розпаду гурту Dire Straits у 1995 році передував розпад вже другого шлюбу Марка. Він приніс музикантові двох синів-близнят. А невдовзі після початку сольної кар’єри Нопфлер почав і нове життя. Акторку Кітті Олдрідж, молодшу за Марка на 13 років, ми знаємо, наприклад, за фільмом "Кімната з виглядом". Знімаючись у своїй 17-й картині, вона дізналася, що вагітна і полишила кар’єру акторки заради досвіду мами. Перша донька подружжя, Ізабелла, народилася 98-го, а друга, Катя Рубі Роуз — 2003-го. Про батьківство музикант розповідає: "З хлопцями було легко і просто. Але у світі немає нічого більш ніжного, ніж маленька доня. Щасливий тато."
 
 
 
На одній з вечірок, де гуляв юний Марк, єдиною гітарою виявилася стара акустика з нейлоновими струнами. Через тріснутий гриф їх було настільки слабко натягнуто, що медіатор був безсилим. Та Марк спеціальними щипками змусив гітару співати. Так я знайшов свій гітарний голос, казав він. Нині він Марк є апологетом безмедіаторного стилю Fingerstyle і гітаристом, якого журнал Rolling Stone визнав 27-м у сотні найкращих гітаристів усіх часів.
 
 
 
Від початку сольної кар’єри Марк і чути не хоче про возз’єднання Dire Straits. Він каже: "Не вважаю, що це того варто. Хіба що заради благочинності. Я не жалкую, що це було, і було це чудово, але нехай усе йде так, як воно йдеться." Співзасновник гурту Джон Іллслі підсумував: "Нопфлер веде успішну сольну діяльність, і я скидаю капелюха перед ним. Він насолоджується тим, що робить."
 
 
Джерело

📱 Слухайте зі смартфона

Рок-цитата наступна

Із справжнім задоволенням я граю для простих людей, а не для товстосумів. Ritchie Blackmore Deep Purple

Добро робити легко!

Допомагаємо дітям разом