У кінематографі рок-документалістика має окремий термін — Rockumentary. Сотню фільмів було знято про окремі гурти, цілі жанри та рок-н-рол в цілому. Ми зібрали для вас десятку цікавих фільмів у цьому жанрі.
Monterey Pop
Провісник та прообраз Вудстока, фестиваль миру й кохання в Монтереї було задокументовано відомим режисером Пенібейкером. За рік після події, на Різдво 1968 року відбулася прем’єра стрічки Monterey Pop. Глядач неприховано заздрив усьому, що бачив на екрані: і широченній сцені з кумирами на ній, і щасливим глядачам, і тій атмосфері щирості й доброзичливості, яку змогла передати 16-міліметрова плівка. Читайте про фільм більше у Вікіпедії та на сайті IMDB.
Iron Maiden: Flight 666
Брюсу Дікінсону якось прийшла ідея зекономити купу грошей, які завжди витрачаються на транспорт під час турне. Усі країни, про які бухгалтер казав "туди не їдемо, бо дорого" об’єднав авіамаршрут власного літака Iron Maiden. 2008 року велетенський Боїнг 757 із зомбі Едді на фюзеляжі, названий Ed Force One, підняв у небо 70 людей персоналу та 12 тон техніки гурту. Керував ним пілот 1 класу Брюс Дікінсон. Вся ця історія і саме турне 2009 року лягли в основу сюжету кінострічки Flight 666. Інформація про фільм у Вікіпедії та на сайті IMDB.
When You're Strange
1969 року Джим Моррісон знімає філософську короткометражку з собою в головній ролі, яка так і не вийшла на широкі екрани. Рівно за 40 років потому на кінофестивалі Sundance, а згодом і в усіх кінотеатрах Штатів демонструється документальний фільм When You're Strange, у якому в значній мірі було використано кадри з творіння Моррісона. Крім того, у стрічці з’явилися інші музиканти The Doors. Клавішник Рей Манзарек заявив, що фільм є "справжньою історією гурту". Інформація про фільм у Вікіпедії та на офіційному сайті.
The Decline of Western Civilization
1981 року у Штатах виходить фільм "Занепад західної цивілізації" (The Decline of Western Civilization). Він розповідав про панк-сцену Лос-Анджелеса, і тодішній шеф поліції міста пообіцяв, що фільм більше ніколи не вийде на екрани. Проте фільм не лише став культовим, а й отримав продовження. Стрічка 1988 року за номером 2 веде мову вже про лос-анджелеську метал-спільноту. В ній з'явилися, зокрема, Kiss, Aerosmith, Megadeth та Еліс Купер, який разом з Guns N' Roses спеціально для фільму записав нову версію своєї пісні Under My Wheels. Більше інформації профільм на офіційному сайті, у Вікіпедії та на сайті IMDB.
Pink Floyd: Live at Pompeii
Концерт без аудиторії — ось чим був фільм 1972 року Pink Floyd: Live at Pompeii. 1974 року стрічку доповнили кадрами зі студії під час запису альбому The Dark Side of the Moon. Просто не злічити кількість гуртів, які одразу почали знімати подібні фільми своїх виступів. У 2003 році вийшла DVD-версія фільму з позначкою “режисерське видання”, яку доповнили ще й комп’ютерною графікою. Читайте докладніше у Вікіпедії та на сайті IMDB.
Woodstock
У 1970 році виходить кінохроніка Woodstock режисера Майкла Ведлі. Серед тих, хто працював над монтажем стрічки – молодий Мартін Скорсезе, який пізніше сам зніме не одну музичну документалку. В кінотеатрах панував аншлаг. Лише у Сполучених Штатах фільм зібрав астрономічну тоді суму – 50 мільйонів доларів. Публіка, що заздрила тим, хто потрапив на фестиваль, вважала за подарунок долі бодай на екрані побачити ту атмосферу і тих кумирів, що виступили на фестивалі. Інформація про фільм у Вікіпедії та на сайті IMDB.
Metal Evolution
2011 року на телеекрани Сполучених Штатів виходить фільм канадських документалістів Metal Evolution. Загалом було випущено 11 епізодів про еволюцію жанру хеві-метал. Починаючи з "до-металевої" ери, автори пройшлися по всіх щаблях розвитку жанру, закінчивши пагінцями power-metal. Фільм вийшов динамічним, наповненим інтерв’ю з найважливішими персонами тяжкого металу і насичений відео та аудіоілюстраціями. Інформація про фільм у Вікіпедії та на сайті IMDB.
Seven Ages of Rock
Не просто документалка, а відеоенциклопедія – так без перебільшення можна сказати про “Сім поколінь рок-н-рола”, фільм, що вийшов на британські телеекрани у 2007 році. Кожна з семи серій представляє певний жанр чи явище: блюз-рок, прогресив, панк, хеві-метал, стадіонний рок, альтернативний та інді-рок. Найбільше приворожують інтерв’ю таких мастодонтів як Айомі, Ґіллан чи Хелфорд, які в буденній манері розповідають про події, що змінили історію. Інформація про фільм на офіційному сайті та у Вікіпедії.
AC/DC: Let There Be Rock
Фільм "AC/DC: Let There Be Rock" у вересні 1980 року вийшов на кіноекрани і трохи пізніше – на відеокасетах. В основу стрічки було покладено концерт гурту в Парижі у грудні 1979, коли з мікрофоном по сцені ще гасав Бон Скотт. Його інтерв’ю, як і коментарі інших членів гурту, доповнюють картину. Дейв Ґрол так описав стрічку: Одним із найбільших вражень дитинства став для мене перегляд фільму. Мій мозок змінився назавжди вже на перших хвилинах. Я боявся, що рознесу кінотеатр. Більше інформації про фільм у Вікіпедії та на сайті IMDB.
The Beatles Anthology
У 1970 році було знято фільм про історію гурту Beatles, що так і не вийшов на екран. Потрібна була безпосередня участь бітлів, але ті принципово не могли зібратися разом. Аж за 10 років Леннон заявив, що гурт проведе спеціальний концерт, кадри з якого довершать фільм, та за тиждень він загинув. Минуло ще 10 років, троє Бітлів таки змогли знайти час, і 1995 року фільм The Beatles Anthology вийшов на телеекрани Британії. За свідченнями сучасників, він об’єднав прихильників і Леннона, і МакКартні. Інформація про фільм у Вікіпедії та на сайті IMDB.