-
Поділіться з друзями! 
🔊
Black Sabbath — Iron Man

Рок-легенда. Джиму Моррісону – 80

По буднях о 11:45 та 17:45

Ведучі: Сергій Зенін

Він був не лише бунтівником і мрією жінок. Тексти його пісень порівнюють з творами поетів, які змінили розвиток літератури. Він став учителем і натхненником для Іґґі Попа, Енді Веддера, Біллі Айдола і десятків інших сучасних зірок.

 


Всі випуски

229

Кажуть, що маленьким хлопчиком Джиммі зазирнув в очі старого індіанця, який доживав останню хвилину. В ту мить, коли їхні погляди зустрілися, в Джима перетекли його бунтарство і мудрість. “Я відчув, як його душа стрибнула мені всередину”, - згадував він. І справді, Моррісон був не просто розбишакуватим фронтменом гурту The Doors. Він читав екзистенціалістів, поетів-символістів, античних авторів. Захоплювався філософією Ніцше та поезією Рембо, з яким Джима порівнюватимуть після смерті. Його ерудованість, філософічність і навіть гіпнотичність проявлялися в більшості його пісень.

115

Як надзвичайно освічена людина, він дав назву своєму гуртові, перебуваючи під впливом двох літературних діячів. Поет Вільям Блейк в одному зі своїх творів сказав: "якщо двері сприйняття відкриті, людині все здається таким як воно і є – нескінченним". Ця думка виступила як епіграф до книги Олдоса Хакслі “Двері Сприйняття”, де автор ділиться своїми враженнями від вживання галюциногенів. Одна теза твору звучить так: "Є речі, відомі нам і невідомі. А між ними є двері". Ця книга вийшла у 1954 році. Одинадцятирічний Моррісон, прочитавши її, за одинадцять років назве свій гурт саме цими дверима — The Doors.

77

Він почав формувати свій самобутній стиль, свою мистецьку особистість, навчаючись в університеті Каліфорнії. Джим вивчав кінематографію і літературу, його кумиром був Антонін Арто, письменник-сюрреаліст, автор концепції театру жорстокості. Morrison випустився 1965 і одразу після випускних іспитів заснував the Doors разом зі своїм співгрупником Реєм Манзареком.

64

На концерті The Doors у Маямі 2 березня 1969 року Джим виступив настільки вдало, що, як кажуть, і самому сподобалось. Після останньої пісні, перекрикуючи публіку, він зізнався: "О, здається, я перевершив себе!". Перебуваючи в ейфорії, він вилив пляшку шампанського собі на голову. Але й цього йому здалося мало. Він запитав глядачів: "Хочете побачити мого жеребця?" і почав розстібати джинси. Його подальші дії спровокували справжній бешкет, поліція виписала шість ордерів на арешт, в тому числі й на самого Джима. Йому інкримінували "непристойну поведінку в громадському місці шляхом демонстрації інтимних місць та імітації статевих дій".

57

2005 року майже сотня музичних критиків визначили перелік з 1001 альбому, які слід почути за життя. До нього ввійшли три альбоми гурту The Doors. Про третій з них вони писали: “Коли всі вже думали, що гурт зникне в темному тунелі власної претензійності, з'являється LA Woman. Задумлива помпезність трансформувалася в іронію. Звучання стало більш насиченим і щільним. Та й сам Моррісон еволюціонував від ейсід-рок шамана до фігури з цинічною харизмою. Контрастом до пекельних пісень виступає лише Riders On The Storm, яка повертає нас до класичного ареалу пісень гурту – каньйонних пейзажів з примарними кактусами”.

45

У рейтингу найкращих фронтменів за версією журналу Classic Rock він посідає одинадцяте місце у сотні. Видання писало: “Абсолютним рекордсменом за кількістю чуток є Джим Моррісон, лідер The Doors. Чутки ці — здебільшого про його брутальність. Але міфи про те, що він був безпардонним алкоголіком і наркоманом, не втомлюється розвіювати продюсер Джек Холцмен: “Тоді всі пили та вживали наркотики, та не всі були геніальними митцями з такою ерудицією”.

47

1998 року до Залу Слави Ґреммі включають пісню Light My Fire гурту The Doors. Випадок цей був винятковим: адже зазвичай така честь випадає завершеній платівці — альбому чи синглу, а тут нагорода дістається окремому треку. Пізніше композиція вийде і як сингл, але представникам Ґреммі припала до душі саме альбомна версія. Річ у тім, що для синглу композицію вкоротили до трьох хвилин, а оригінальна версія тривала понад сім. Втім, на синглі пісня звучить оптимістичніше завдяки відкоригованому тону.

45

Ще один з приголомшливих фактів в історії The Doors — це незмінність його складу. Першими членами гурту стали Моррісон і Манзарек. Здибавшись на пляжі, однодумці вирішили заснувати гурт, оскільки перший мав матеріал, а другий був музикантом. Манзарек знав одного ударника, Джона Денсмора, з яким познайомився на заняттях з медитації. Він став третім. І того ж року гурт поповнюється Роббі Крігером. Саме у цьому складі гурт відіграв усі шість років, до самої смерті Моррісона. Наче й недовго, проте монолітно. Як один концерт.

43

Мабуть, його прізвисько вже й забулося б, аби про нього не нагадали палеонтологи. Викопні рештки епохи еоцен, що утворилися 33 мільйони років тому, дали нам уявлення про перших мамонтів, китів і носорогів. Також палеонтологи знайшли безліч видів, яких зараз уже не існує. Серед них – травоїдний ящір Barbatu-rex morrisoni. Якщо перекласти з латини, буде "бородатий король Моррісон". Придумавши цю назву, біологи нагадали нам про досить відоме свого часу прізвисько лідера гурту The Doors – "Король ящерів", The Lizard King.

41

В той час, як хтось вважає, що Маккартні мертвий (хоча він живий), інші наполягають, що Моррісон живий (хоча він мертвий). Лідер гурту the Doors раптово пішов з життя 3 липня 1971 року, і цей факт засвідчили близькі йому люди. То чому ж виник міф про вічно живого Моррісона? Неясність у питанні, що саме згубило Джима. Чіткої відповіді, був це серцевий напад чи передозування — не існує й досі, бо аутопсії не проводили. І тому деякі люди пустили чутку, що причиною того факту була відсутність тіла. Насправді ж в людини завжди є підсвідоме бажання вірити в те, що унікальні люди — невмирущі. І десь в душі ми погоджуємося з тим, що Джиммі завжди з нами!

📱 Слухайте зі смартфона

Рок-цитата наступна

Життя це мандрівка, а не пункт призначення. Steven Tyler Aerosmith

Добро робити легко!

Допомагаємо дітям разом