-
Поділіться з друзями! 
🔊
Megadeth — Hangar 18

50 років альбому Led Zeppelin IV

50 років альбому Led Zeppelin IV
03.12.2021 1399
Пісня Black Dog, що відкриває альбом, отримала свою назву по-рокерськи несерйозно. Коли гурт постав перед проблемою назвати пісню хоч якось, хтось пригадав про безіменного чорного лабрадора, який тинявся навколо маєтку Хедлі Грейндж (саме там розгорнули мобільну студію Rolling Stones, на якій вже у грудні Deep Purple запише Smoke On the Water). І хоча в тексті про спрагу жіночого кохання немає ні слова про собак, пісню все одно назвали Чорний пес.
 
 
 
Другий трек платівки, як і багато чого в рок-н-ролі, виник завдяки випадку. Хлопці стали до запису іншої пісні з альбому, Four Sticks, і John Bonham зарядив барабанний вступ із пісні Keep A-Knockin' Літл Річарда. Пейджу здалося, що на нього ідеально ляже гітарний риф у стилі Чака Беррі і вирішив перевірити це. Поки музиканти експериментували, плівка крутилася, а коли все записане прослухали, зрозуміли, що народився новий трек для платівки. Годі й було й думати над назвою, кращої, ніж Rock and Roll.
 
 
 
Як відомо, у чотирьох символах, що прикрасили конверт платівки, четверо членів гурту закодували особливості своїх натур. Та не всі звернули увагу на п'ятий символ, вже під списком пісень. Він являв собою три рівносторонні трикутники, що зійшлися кутами у спільній точці. Віддалено нагадує знак радіаційної небезпеки. Але він мав інше значення – зірочки, якою позначають виноски та примітки. Цим символом належав співачці Sandy Denny, яка приєдналася до гурту на короткий час, аби записати третій трек платівки, The Battle of Evermore.
 
 
 
Stairway to Heaven. Четвертий трек платівки. Джиммі Пейдж і Роберт Плант створили композицію на відпочинку в заміському котеджі. Джиммі склав музику з кількох різних секцій. Коли він, записавши акорди пісні, зіграв їх Планту, той довго мовчав, оскільки перебував у паскудному настрої. Він замислено возив по столу аркуш з акордами і раптом його рука сама вивела слова про леді, що називала золотом все, що блищить. Деякий час Роберт сидів і дивився на цей текст, а потім аж підстрибнув. Напевно, автор зрозумів, яка слава чекає на пісню.
 
 
 
П'ятий трек платівки назвали Misty Mountain Hop. Найпоширеніша інтерпретація назви включає посилання на Туманні гори в "Хоббіті" Толкіна. Але текст пісні спирається на акцію 1968 року в Гайд-парку, де легалізації марихуани вимагала молодь, яку поліція забирала десятками за зберігання тієї ж марихуани. У тексті Плант висловлює прагнення до кращого суспільства, де не буде протестів: бо кожен матиме індивідуальну свободу; бо пануватиме взаєморозуміння.
 
 
 
Шостий трек, Four Sticks, посів 27-ме місце в рейтингу шедеврів Led Zeppelin від журналу Rolling Stone. "Пейдж будував цю екзотику на основі кількох філігранних рифів, — пояснює редакція. — Та оскільки розмір вихляв між 5\8 і 6\8, гурт визнав, що запис буде надзвичайно складним, і забракував пісню. Про це рішення ще не знав Бонем, який запізнювався на репетицію. Коли ж він приперся – п’яний і розлючений через проблеми в дорозі, то схопив по дві палиці в кожну руку і видав таку барабанну партію, відмовитися від якої було неможливо». Пісню так і назвали – “чотири палиці”.
 
 
 
Навесні 71-го Джиммі Пейдж, звукоінженер Енді Джонс і менеджер гурту Пітер Ґрант прилетіли у Каліфорнію, аби звести на чистовик новий альбом. По дорозі до студії, оглядаючи пейзажі штату, вони згадали про 7-й трек з альбому, що тоді називався Guide to California, і містила слова про тамтешні землетруси. І шо ви думаєте – буквально тієї ж хвилини розпочався землетрус. Невідомо, який зв'язок, але після цього пісню перейменували на Going To California.
 
 
 
Свого часу платівка увійшла в перелік "101 альбом, які варто почути за життя" від журналу NME. "Бо ці хлопці були найкращими, — заявляє редакція. — І якщо ви хочете навчитися грати rock’n’roll, навчайтеся на найкращому від найкращих. Всі хотіли записати альбом, схожий на цей, та ніхто не зміг. Це справжня класика. Усі тексти прекрасні, кожен риф бездоганний. І якщо ви жодного разу в житті не прослухали весь альбом, вас слід вважати лише умовно живим. Він і є тим, заради чого варто жити". Закриває платівку трек №8 When The Levee Breaks, переспів кантрі-блюз-твору 1929 року.
 
 
 
Він увійшов також і в грандіозну збірку "1001 альбом, які слід почути за життя" 2005 року, коли майже сто музичних критиків визначили видання, прослухавши які, можна сказати, що прожив недаремно. А лише рік тому в новому рейтингу 500 найкращих альбомів усіх часів журнал Rolling Stone підвищив позицію платівки з 69 до 58 місця. Зал слави рок-н-ролу відвів їй четверту сходинку в числі 200 найкращих, а журнал Classic Rock віддав перші місця в рейтингах і британських рок-видань і рок-альбомів взагалі. Black Dog, жива версія.
 
 
 
Вихід альбому відкладався тричі. Після запису в маєтку Хедлі Грейндж плівки в лютому 71-го поїхали в Лондон для накладання аранжувань.  Потім вони відправилися в Каліфорнію на зведення, аби вже у квітні вийти платівкою. Але гурту не сподобалося те, що приїхало зі Штатів, і зведення провели по-новому аж у липні. Але влітку видати альбом теж не вийшло, бо гурт не міг дійти згоди щодо обкладинки платівки і форми її випуску – може, подвійним альбомом, може, серією міньйонів. І лише 8 листопада 71-го Led Zeppelin IV з'явився на полицях магазинів. Нижче – найкращий кавер найвідомішої пісні з альбому, виконаний у присутності авторів.
 
 

📱 Слухайте зі смартфона

Рок-цитата наступна

Ненавиджу усілякі героїнові соплі. Люди співають про смерть та небажання жити, а потім кажуть: «Чао! Побачимось наступного року!». Як же так, хлопці? Ви ж помирати зібрались. Будьте чесними з фанами! Matthias Jabs Scorpions

Добро робити легко!

Допомагаємо дітям разом