-
Поділіться з друзями! 
🔊
Ozzy Osbourne — No More Tears

Легенда рока. Джону Лорду — 80

По буднях в ефірі о 10:45 і 17:45

Коли ви створили хард-рок. Коли дали рокерам класику, а всьому світу — рок-н-рол! Коли вас називають Бетховеном 20-го століття, ви – світова легенда! Цьогоріч Джону Лорду могло б виповнитись 80 років. 
 

Всі випуски

143

Джон Дуглас Лорд народився 9 червня 1941 року. Якби це відбулося на три століття раніше, то був би органістом світового рівня. З п’яти років Джонатан брав уроки музики, полюбляв Баха та Ельгáра. В юнацтві почав підпрацьовувати у пабах, де виконував джазові та блюзові твори. Незабаром він накопичує суму, достатню для купівлі електрооргана. Ходять чутки, що у якості запрошеного клавішника він брав участь у записі пісні You Really Got Me гурту The Kinks. А з постійних колективів був "Артвудс", зібраний братом Ронні Вуда, Артуром.

74

Продукція гурту Артвудс не мала успіху. І юний Лорд був достатньо амбіційним, щоб уплинути на ситуацію. З його подачі гурт перейменували, одягли в епатажні костюми, але – марно. Тоді Лорд утворює власний колектив Santa Barbara Machine Head. Тут же розпочинає свою кар’єру нині сущий Ронні Вуд. Це був нетривалий проект, що проіснував кілька місяців 67-го року. Втім на відміну від колективів, що по 4 роки проживають до свого дебютника, гурт записав кілька інструментальних треків, у яких впізнається стиль, що незабаром стане візитівкою Deep Purple.

55

Гурт Santa Barbara Machine Head, заснований Лордом у 66-му, може, й проіснував би довше, якби він не зустрів бізнесмена Тоні Едвардса, який шукав, куди вкласти гроші. Вислухавши наміри і умови Едвардса, Джон Лорд кинувся збирати людей, які могли б створити колектив, гідний довіри. Так виник легендарний Mark One – перший склад гурту, який незабаром отримає назву Deep Purple. Крім Джона в нього увійшли Річі Блекмор, Йен Пейс, басист Нік Сімпер і вокаліст Род Еванс.

49

Про стильовий напрямок молодого колективу Deep Purple Джон казав: "Блекмор переміг, музика відтепер буде лише тяжчати. Я передав віжки в його руки". Зрощений на класичній та джазовій музиці, Лорд вирішив, що виливатиме свої музичні ідеї у паралельних альбомах. 1969-го року він записує живий альбом "Концерт для гурту з оркестром" за участі музикантів Deep Purple. Мине три десятки років, і в тому ж таки Роял Альберт-Холлі, в тому ж таки вересні, але вже 99 року, "Концерт" знову буде виконано перед численною вдячною аудиторією.

40

Якось він розповів: "Іноді мені кажуть: "як ти можеш грати цю музику, якщо ти пишеш зовсім іншу? Як ти можеш любити рок і класику?". Це повна нісенітниця. Те саме, що спитати: "як ти можеш їсти м'ясо, якщо їв рибу?". Цю сентенцію Джон висловив майже 30 років тому. Та мало хто знайшов у його словах зв'язок причини й наслідку: він був найгеніальнішим хард-рок-клавішником саме тому, що не міг жити без класичної музики. І видаючи альбом із фугами та сюїтами, він вже готував матеріал для рок-видання. А були й релізи, які містили в собі те й інше одночасно. Загалом видано понад два десятки сольних альбомів Лорда, записаних за участі музикантів Deep Purple.

35

Після розпаду Deep Purple 1977-го року Джон писав власні альбоми (точнішим буде термін «концерти») і допомагав у творенні альбомів інших музикантів. Здебільшого джазових та академічних – тут він почувався як риба в воді. Але якби у містера Лорда була трудова книжка, то від 78-го до 84-го року там стояв би запис “Whitesnake”. Останній вокаліст Deep Purple Девід Ковердейл запросив його сюди на посаду клавішника, а незабаром, у 79-му, до них приєднається і Йен Пейс. У гурті Джон мав другорядну роль і другопланове звучання, та подекуди його клавіші підносили пісні Кавердейла на значно вищий рівень.

35

16 квітня 1984-го він відіграв останній виступ із гуртом Whitesnake, а вже 18-го числа відбулася епохальна зустріч легендарного складу "Mark II" гурту Deep Purple. На ній Блекмор закликав забути старі образи і заявив, що зібрав усіх з метою відродити гурт. Ніхто не радів цій ідеї настільки, як Джон Лорд. У Whitesnake він лише додавав, за його висловом, “гало” до сяяння Кавердейла, а тут він знову матиме вагу і право голосу, знову стоятиме на сцені поруч із Блекмором, з яким у нього існував невидимий зв’язок. Сорокатрирічний Джон помолодшав на очах, а його потенціал забуяв з новою силою. Вже на перших секундах першого треку нового альбому відродженого Deep Purple ми бачимо руку Лорда - застосовані ним класичні техніки tempo rubato і поліакордність. Альбом Perfect Strangers став однією з найпотужніших його робіт за останні роки.

28

Приватне життя композитора минуло без особливих сенсацій. У 69-му він одружився з Джуді Фельдман, і в цьому шлюбі народилася донька Сара. Втім подружжя розлучилося 1981-го. Вдруге він одружився з Вікі Ґіббс. Вона є сестрою-близнючкою Джекі, дружини ударника Deep Purple Йена Пейса. Вікі подарувала Джону ще одну доньку, яку назвали Емі. Вікі була для Джона справжнім другом і помічником. Вона допомагала йому творити, надихала на нові композиції та служила джерелом нових сюжетів. Кажуть, що саме про своїх жінок Лорд написав композицію Tender Babes (ніжні крихітки).

25

Улюбленим альбомом Deep Purple він називав "Made in Japan". Водночас, Лорд казав, що найбільше проявив себе як автор в альбомі Fireball. "Нелегко складати матеріал для рок-гурту, сидячи вдома за фортепіано", - заявив він якось. - "Для мене неприйнятні фортепіанні версії Smoke On The Water чи Into The Fire. У цьому сенсі Блекмор - безцінний. Він розпалив вогонь Deep Purple. Але є і моя робота. Я - клавішник. А клавіші можуть додати музиці таких кольорів, яких не добудеш на жодному іншому інструменті".

24

Він остаточно звільнився з Deep Purple 2002 року, міцно обійнявши кожного з побратимів. Цьому передувала травма коліна, яка врешті-решт вирішилася без операції. Згодом він казав: "Залишити Deep Purple було настільки ж боляче, як я це завжди і уявляв. Навіть більше, якщо ви мене розумієте". Пізніше, в сольному альбомі 2004 року він присвятив гурту композицію "De Profundis" (із глибин). А 2011-го Лорд оголосив про те, що йде на пенсію остаточно. Пізніше стало відомо, що він мусив їхати до Ізраїлю на лікування онкологічного захворювання. Воно було успішним і Джон працював з оркестром у студії, готуючи свій бенефіс 6 липня 2012-го, втім цей виступ було скасовано. А 16 липня серце Джона Лорда зупинилося. Йому був 71 рік. Наступного дня у пресі (зі співчуттями до родини та з закликами до шанувальників) виступила неймовірна кількість друзів та учнів Лорда. Це всі ті, хто знав його як людину, хто вчився на його творах, хто слухав і розумів його геніальну музику. Це ті, хто знають, який неоціненний внесок у культуру 20-го століття зробив Джон Лорд.

📱 Слухайте зі смартфона

Рок-цитата наступна

Астрономія здається набагато цікавішою, якщо ти не астроном. Те саме з музичним бізнесом – він здається набагато цікавішим, якщо ти не в ньому. Brian May Queen

Добро робити легко!

Допомагаємо дітям разом