-
Поділіться з друзями! 
Дрони для Сил Оборони.
Приєднуйся!
Дрони для Сил Оборони.
Приєднуйся!
🔊
Ранкове шоу [КАМТУГЕЗА] O.Torvald — Не Вона
👇 Пишіть ранковому шоу [КАМТУГЕЗА] 👇

Легенда рока. Бобу Ділану — 80

По буднях в ефірі о 10:45 і 17:45

Коли завдяки вам формується нарратив РОК — це протест. Коли ваша ПІСНЯ дає назву гурту Роллін Стоунс. Коли за свою творчість ви отримуєте Нобелівську премію. Ви – світова легенда! Цього року Бобу Ділану виповнюється 80 років!

 

 


Всі випуски

74

24 травня ми відзначаємо 80-ліття Боба Ділана. Батьки його матері були євреями-литваками, поширення яких і досі охоплює землі від Литви до Чорного моря. Вони прибули до Сполучених Штатів на початку 20-го століття, як і сім'я його батька, яка до того мешкала в Одесі. Обидві родини приєдналися до невеличкої єврейської громади у Міннесоті, то ж не дивно, що їхні діти Авраам і Беатріс зустрілися, закохалися і створили сім'ю, в якій і народився Боб, він же Роб, він же Роберт Аллен Ціммерман. Він був ще зовсім малим, коли отримав у подарунок власне радіо, через яке він до 13 років слухав блюз-радіостанції. А потім... народився рок-н-рол.

54

У старших класах він збирав власні гурти. Один з перших називався Golden Chords, і виконував кавери піонерів рок-н-ролу. Коли гурту дозволили заспівати на шкільному концерті, вийшло настільки гучно, що директор мусив повиривати мікрофони з підсилювача. У його випускному альбомі під портретами були підписи, хто чого добився, і хто на що заслуговує. Під Бобовим фото зазначалося: "Майбутній колега Літл Річарда". Це пророцтво здійсниться неодноразово.

47

У жовтні 2016 року Нобелівський комітет оголосив його лауреатом премії «за створення нових поетичних форм в американській пісенній традиції». Газета New York Times писала: «…він – перший музикант, що отримав нагороду, і це є чи не найбільш радикальним рішенням в історії Нобелівської премії». Але нас цікавить більш сенсаційний факт. В лекції лауреата Ділан повідав просто таки містичну історію. "Бадді Холлі був архетипом. Всім, чим не був я і чим хотів бути. Я бачив його лише один раз, і сталося це за кілька днів до його смерті в 59-му. Він був могутній і енергійний, він панував над залом. Я стояв за два метри від нього і спостерігав за його обличчям, руками, за всим, що було в ньому. А потім сталося дещо моторошне. Він раптом глянув мені прямо в очі – і щось передав. Я не знав, що, але відчув, як по шкірі побігли мурашки".

36

1959 року він вступає до університету Міннесоти і відвертається від рок-н-ролу в бік фольк-музики. Причину він повідав аж через три десятиліття: "Мені було замало рок-н-ролу. Тоді це були всього лиш влучні фрази і запальний ритм. Але пісні були несерйозними, або ж не відображали реальне життя. У фольк-музиці все інакше. Пісні сповнені чуттєвості, смутку і радощів, сповнені віри в найвищі почуття". І він пішов у фольк, аби згодом принести в рок-н-рол його соціальну силу і глибоку чуттєвість. Це і стане головним внеском Ділана в рок-музику.

33

Свій псевдонім він узяв на першому курсі університету. Річ у тім, що Роберт Ціммерман став частиною тамтешньої фольк-сцени і слід було шукати ім'я більш властиве кантрі-виконавцю і більш легке для вимови американцем. Пізніше в мемуарах він пригадає, що хотів взяти поширене прізвище Діллон, та раптом йому трапилася збірка віршів, які написав поет Ділан Томас, і тоді Боб вирішив, що його валлійське ім'я є більш екзотичним а відтак унікальним. “При народженні ми не вибираємо батьків і не обираємо імена, - згадує він. - Але це вільна країна, і кожен може називатися так, як захоче”.

30

Він не довчився й одного року і покинув університет навесні 1960-го, на першому курсі. Менш ніж за рік Боб дістається Нью-Йорка, щоб зустрітися зі своїм кумиром фольк-виконавцем Вуді Ґатрі. Завдяки цій зустрічі він вливається в тамтешню фольк-спільноту і знайомиться з провідними діячами сцени. Посипалися пропозиції виступів на розігріві їхніх концертів і скоро ім'я Ділана лунає поруч із їхніми. Вже у березні 62-го виходить його перший альбом, який так і називався – Bob Dylan.

27

Вже в другому альбомі, 1963 року, він показав, чому тодішнього рок-н-рола було замало для того бунтарства, що вирувало в ньому. Саме тоді Боба назвали голосом покоління, занепокоєного ядерною загрозою і расовим безправ'ям. Пісні з цього альбому доходили до громадськості і завдяки каверам інших виконавців. У серпні того року Ділан виступив на "марші протесту на Вашингтон". А менш ніж за півроку третій студійник явив його просто борцем з такими явищами як сегрегація, безробіття, урбанізація тощо. По іншу сторону океану юні рок-н-рольники теж піддавалися впливу цих пісень, усвідомлюючи, що співати можна не лише про кохання і розваги. Вже незабаром Британію сколихне протестна My Generation гурту the Who.

23

Поверненням Боба Ділана до електричного звучання став альбом 1965 року Bringing It All Back Home. Хоча переважно він був фольк-роботою з половиною пісень акустичного чи напівелектричного. Але вірність його напрямку підтвердив успіх кавера на пісню Mr. Tambourine Man від рок-гурту The byrds. Того ж року, виступаючи на фольк-фестивалі в Ньюпорті, Ділан відіграв програму на електрогітарі, що викликало невдоволений гул у фольк-публіки. Журнал Rolling Stone, складаючи перелік подій, що змінили історію рок-н-ролу, назвав 1965-й роком кінця панування фольк-музики в Штатах. Адже тоді ж з'явилася і пісня Like a Rolling Stone, що перетворила Боба з фольк- на рок-співака, яку журнал Q-magazine включив у число пісень, що змінили світ.

23

Ровесник бітлів та ролінгів він, тим не менше, став взірцем і вчителем для них. Коли Зал Слави рок-н-ролу відкрив для Ділана свої двері, його інший учень, Брюс Спрінґстін, представляючи Боба, сказав: "Його пісня-візитівка Like a Rolling Stone звучала так, як ніби хтось відчинив двері в твій розум. Якщо Елвіс вивільнив наші тіла, то Боб вивільнив нашу свідомість. Він показав нам, що ця музика була інтелектуальною; у нього є талант, здатність вмістити цілий світ в одну пісню. Боб зруйнував рамки та обмеження і змінив обличчя рок-н-ролу".

24

Відвівши йому сьоме місце в сотні найкращих вокалістів світу, журнал Rolling Stone доручив написати анотацію не кому іншому як Боно. І ось що ірландець заявив: "Боб Ділан зробив те, що давалося дуже і дуже небагатьом співакам. Він змінив популярний вокал, він змінив і світ, у якому ми живемо: тисячі людей намагаються співати, як Ділан. А щоб зрозуміти вплив школи Боба, ми повинні уявити світ без Тома Вейтса, Брюса Спрінгстіна чи Курта Кобейна". То ж містеру Ділану дякують не лише фани Ділана, в боргу перед ним шанувальники десятків жанрів, сотень гуртів і просто поціновувачі якісної музики. Дякуємо і ми, не залишаючи сподівань на нові пісні і бажаючи рекордного довголіття майстру, що вплинув на еволюцію музики мас.

📱 Слухайте зі смартфона

Рок-цитата наступна

Мода та музика – несумісні речі. Я дуже рідко слухаю нові модні групи, частіше вони слухають мене... Ozzy Osbourne

Добро робити легко!

Допомагаємо дітям разом