Людство за свою довгу історію створило кілька релігій. Найдавніші з них - політеїстичні, тобто замість одного творця мають цілу низку богів та богинь. Ієрархія в пантеонах встановлювалась, за легендами, шляхом довгих битв. Наприклад, Зевс (
Zeus) після перемоги над своїм батьком Кроносом очолив війну богів проти титанів. Також верховні боги різних релігій, які традиційно вважались добрими та справедливими, час від часу воювали зі світовим злом або між собою.
Битви верховних богів
В Стародавньому Єгипті бог сонця Амон-Ра, за легендою, створив всесвіт, богів, людей і став першим фараоном. Але коли він постарів, люди замислили вбити Амон-Ра. Він призвав богиню смерті Сехмет, яка майже знищила людство. Після цього вже боги замислили звергнути правителя. Він розгадав підступний замисел богині Ісіди, але, через невдячність людей і богів, покинув землю. Відтоді Амон-Ра з'являється тільки як сонце.
Давньогрецького бога Зевса його мати Рея виростила потайки від жорстокого батька Кроноса. Коли Зевс виріс і переміг батька, йому довелося ще 10 років очолювати війну богів проти титанів. Лише уклавши союз зі сторукими велетнями гекатонхейрами, олімпійці перемогли. Зевсу також довелось битися з Тифоном – могутнім велетнем, що викликав землетруси та виверження вулканів. Боги втекли від чудовиська, але бог грози поразив його блискавкою. Одного разу ревнива дружина Зевса - Гера - підговорила інших ув’язнити правителя в Тартарі, але замах не вдався. Він помстився так суворо, що більше ніхто не посягав на владу Зевса.
Зевс
В релігії Давнього Риму Зевсу відповідав Юпітер, їхні здібності та історії дуже схожі. Цікаво, що за часів античності єгипетські, грецькі та римські божества шанувались в різних місцевостях як рівноправні.
Скандинавський пантеон очолював Одін, покровитель поетів, мисливців та чаклунів, а головне - воїнів. Мешканці північних країн були переконані, що саме Одін забирає воїнів, що загинули під час битви, до Валгалли, де їх очікує довічний бенкет. Сам Одін іноді приймає участь у людських битвах. А під час Ра́ґнарьока - битви наприкінці світу – Одін битиметься з вовком Фенріра. За пророцтвом, всі боги та їх суперники загинуть разом із Всесвітом.
Слов’яни та балти, а також безпосередньо мешканці Київської Русі вірили в пантеон божеств на чолі з Перуном. Володар неба розпоряджався дощем, вогнем - небесним та земним, а також був покровителем воїнів. Легенди про Перуна розповідають про постійні битви з ворогом, який має різні імена та обличчя: змій, диявол, злий та підступний богатир. Він викрадає худобу та ховається, але Перун щоразу знаходить та перемагає ворога. Відлуння цих легенд чутно в українських казках та навіть географічних назвах.
Ігри для людей за сюжетами міфів про богів
Давні боги, їх імена та історії, часто використовуються в класичній та сучасній культурі. Ігрова індустрія – не виключення. Наприклад, постать давньогрецького Зевса надихнула творців на цілу низку стратегій.
- Zeus: Master of Olympus - однокористувацька стратегія - симулятор будівництва міста. Гравець будує виробничі та житлові приміщення, організовує логістику для товарів і послуг, налагоджує торгівлю з іншими містами.
- Zeus The Mighty - онлайн-гра за електронною книгою про пригоди різних звірів, названих на честь грецьких богів. Основний персонаж - мишеня в туніці. Він намагається забратися на гору Олімп, попутно збираючи предмети.
- Zeus + Poseidon (Acropolis) - симулятор містобудування. Пропонується як доповнення до Zeus: Master of Olympus. Гравці розвивають 2 цивілізації - Стародавню Грецію та Атлантиду.
- Настільна сімейна гра "Зевс на канікулах". Мета карткової гри - складати числа і підніматись на гору Олімп.
- Zeus Quest - The Rebirth of Earth - пригодньцька гра, у якій поєднується гумор, грецька міфологія та наукова фантастика. Гравець керує Зевсом, який намагається полагодити машину часу, щоб врятувати землю від вибуху.
Образи богів в кінематографі
- «Месники» (1012 - 2019) - в серії блокбастерів по мотивам Marvel Comics фігурують скандинавські боги Одін, Фрігг, Тор, Локі та інши мешканці світів Асгарду та Утгарду.
- «Бітва титанів» (2010), «Гнів титанів» (2012) – фільми, сюжети яких побудовані на давньогрецьких міфах про героя Персея
- "Війна Богів: Безсмертні" (2010) – історія другого грецького героя, Тезея.
- "Дивовижні мандри Геракла" (1995). Серіал із 6 сезонів розповідає про пригоди сина Зевса і його протистояння з Аресом і Герою.
- «Американські боги» - серіал, заснований на романі Ніла Геймана, що витримав вже 3 сезони (останній в 2021)
- «Аргонатси: Нова легенда». Анімаційна пригодницька комедія стартувала у кінотеатрах з 26 січня 2023 року.
Тож, завдяки мистецтву, давні міфи не лише не вмирають, але й навіть надихають людей на нові перемоги.
Партнерський матеріал